Narodowe Święto Niepodległości w naszej gminie to nie tylko obchody gminne. To również cykl wydarzeń w placówkach kulturalnych i oświatowych.

Zapraszamy do krótkich relacji z obchodów 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w tych jednostkach.


Narodowe Święto Niepodległości w Zespole Szkolno Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Rząśni

11 listopada obchodzimy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po ponad 100 latach pod rozbiorami, Polska odzyskała wolność wraz z końcem pierwszej wojny światowej w 1918 roku.

Święto narodowe 11 listopada wprowadziła ustawa Sejmu w 1927 roku. Dzień ten pozostawał oficjalnie świętem państwowym do roku 1944. Rok później komunistyczne władze ustanowiły święto 22 lipca – w rocznicę ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Dzień ten pozostawał świętem państwowym w PRL. Święto 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm w 1989 roku.

Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą – swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów.

Uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rząśni uczcili ten dzień apelem przygotowanym przez klasę 7b. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chórek szkolny. Kotyliony na piersiach uczniów i nauczycieli podkreśliły wagę tego Święta.


Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Marcina Bielskiego w Białej

Dnia 10 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Marcina Bielskiego w Białej odbył się koncert  z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 103  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z uwagi na sytuację pandemiczną koncert był podzielony na trzy bloki: Odziały przedszkolne, klasy I-III oraz klasy IV-VIII

Każda część naszej uroczystości rozpoczęła się wystąpieniem Pani Dyrektor – Marioli Gleń, która przypomniała zebranym krótki rys historyczny tego święta.

W pierwszej części zaprezentowali się uczniowie z oddziałów przedszkolnych naszej placówki. W repertuarze naszych przedszkolaków znalazły się następujące utwory: „Przybyli Ułani” odział 0A, „Rozkwitają pąki” oddział 0B, „Warszawskie dzieci” odział 0C.

Na druga część koncertu składały się występy klas I-III. Klasa pierwsza zaprezentowała utwór: „Od morza aż do Tatr”, klasa II „Jedenasty listopada”, klasa III „Serce się raduje”

Na zakończenie naszego koncertu wystąpiły klasy starsze. Klasa IV zaprezentowała utwór: „ Jestem Polką i Polakiem” , klasa V „Wojenko, wojenko”, klasa VI „Maszerują strzelcy”, klasa VII zaśpiewała „Rotę” natomiast klasa VIII, „Dziewczynę z granatem”  

Cała społeczność szkolna miała symboliczne biało-czerwone kotyliony.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Koncert został zakończony wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego.

O godzinie 11.11 wprowadzono sztandar szkoły oraz  odśpiewano hymn państwowy tym samym włączyliśmy  się w ogólnopolską akcję Rekord dla Niepodległej.


Narodowe Święto Niepodległości w szkole w Zielęcinie

Uroczysty apel z okazji 103 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
11-ty listopada to wielka data – symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa… i z tego powodu spotkaliśmy się dzisiaj na apelu z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.


Narodowe Święto Niepodległości w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rząśni

Spotkanie ku czci Odzyskania Niepodległości – warsztaty plastyczne.

W naszej Bibliotece gościliśmy młodzież z ZSP w Rząśni, klasę IV a wraz z opiekunem Moniką Jankowską. Po krótkiej lekcji historii w pigułce przedstawioną przez Panią Dyrektor GBP dzieci wykonały kotyliony w barwach narodowych .